Niger Delta U-17 Peace Cup: Teams jostle for semi-final tickets on Thursday in Akwa Ibom

0
259

The quarter-final matches of the ongoing Niger Delta U-17 Peace Cup will hold today Thursday, December 16th at four designated centres in Akwa Ibom metropolis.

At the Ikot Ekpene Stadium, Ekimogun FC of Ondo State will slug it out with Delta United while Sam Decent of Imo who won all their three group games will face Diamond Stars of Cross River at the Itam Sports Complex by 2pm.

Delta Force will lock horns with Talent Camp of Bayelsa State while Akwa Ibom’s KIFA Academy challenge Dynamo Academicals of Edo state in the last quarter final game.


The group stage of the tournament ended with quarter-finalists emerging on Wednesday in Akwa Ibom.

The semi-final games hold on Friday December 17th.

Below are the full results of the group stage.

PRELIMINARY ROUND

Group A
ALGON Boys (Akwa Ibom) 0 vs 0 Ekimogun FC (Ondo)

Ekimogun FC (Ondo) 2 vs 1 Diamond stars (CRS)

Diamond Stars (CRS) 1 vs 0 ALGON Boys (A/Ibom)

Family Love (Rivers) 0 vs 0 Diamond Stars (CRS)

Family Love (Rivers) 1 vs 1 ALGON Boys (A/Ibom)

Family Love (Rivers) 0 vs 0 Ekimogun FC (Ondo)

Final Standing Group A
Teams P W D L Pts
Ekimogun FC (Ondo) 3 1 2 0 5
Diamond Stars (CRS) 3 1 1 1 4
Family Love (Rivers) 3 0 3 0 3
Algon FC (A/Ibom) 3 0 2 1 2

Group B
Miracle Boys (Bayelsa) 3 vs 0 Dona Stars (Abia)

Delta United 0 vs 1 Sam Decent FC (Imo)

Dona Stars (Abia) 1 vs 4 Delta United

Miracle Boys (Bayelsa) 0 vs 2 Sam Decent FC (Imo)

Miracle Boys (Bayelsa) 2 vs 2 Delta United

Sam Decent FC (Imo) 2 vs 0 Dona Stars (Abia)

Final Standing Group B
Teams P W D L Pts
Sam Decent FC (Imo) 3 3 0 0 9
Delta United (Delta) 3 1 1 1 4
Miracle Boys (Bayelsa) 3 1 1 1 4
Dona Stars (Abia) 3 0 0 0 0

Group C
Dynamo Academica (Edo) 1 vs 1 Delta Force

Ever Bright (Imo) 1 vs 3 D Kings Academy (Rivers)

Dynamo Academica (Edo) 3 vs 2 Ever Bright FC (Imo)

D Kings Academy (Rivers) 0 vs 1 Delta Force

Dynamo Academica (Edo) 2 vs 2 D Kings Academy (Rivers)

Ever Bright (Imo) 0 vs 3 Delta Force (W/O)

Final Standing Group C
Teams P W D L. Pts
Delta Force (Delta) 3 2 1 0 7
Dynamo Academica Edo) 3 1 2 0 5
D Kings Aca. (Rivers) 3 1 1 1 4
Ever Bright FC (Imo) 3 0 0 3 0

Group D
Talent Camp (Bayelsa) 3 vs 0 Odinga FC (CRS)

Kifa Academy (A/Ibom) 2 vs 0 Super Stars (Abia)

Ilaje Marine FC (Ondo) 0 vs 2 Talent Camp (Bayelsa)

Odinga FC 1 vs 6 Kifa Academy (A/Ibom)

Ilaje Marine FC (Ondo) 2 vs 0 Super Stars (Abia)

Kifa Academy (A/Ibom) 1 vs 1 Talent Camp (Bayelsa)

Ilaje Marine FC (Ondo) 1 vs 5 Kifa Academy (A/Ibom)

Super Star (Abia) 0 vs 3 Odinga FC (CRS)

Talent Camp (Bayelsa) 3 vs 0 Super Stars (Abia)

Odinga FC (CRS) 4 vs 4 Ilaje Marine FC (Ondo)

Final Standing Group D

Teams P W D L Pts
Talent Camp (Bayelsa) 4 3 1 0 10
Kifa Academy (A/Ibom) 4 3 1 0 10
Odinga FC (Cross River) 4 1 1 2 4
Ilaje Marine FC (Ondo) 4 1 1 2 4
Super Stars (Abia) 4 0 4 0 0

NDDC U-17 PEACE CUP FINAL QUARTER PAIRINGS

EKIMOGUN FC – (Ondo State) vs DELTA UNITED – (Delta State)
Venue: IKOT EKPENE STADIUM Time :3PM
SAM DECENT ACADEMY – (Imo State) VS DIAMOND STARS – (Cross River State)
Venue: ITAM SPORTS CENTER
Time: 2 PM
DELTA FORCE – (Delta State) VS TALENT CAMP FC – (Bayelsa State)
Venue: UNIUYO MINI STADIUM
Time 3.PM
KIFA ACADEMY – (Akwa Ibom State) VS DYNAMO ACADEMICA – (Edo State)
Venue: ORON STADIUM
Time: 3PM
SEMI FINALS MATCH ON FRIDAY AT IKOT EKPENE STADIUM

FIRST SEMI FINAL – 8am

SECOND SEMI FINAL 10am.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here