Tsemba Wummen League Matchday 3 Wrap: Jr Sporting, Relentless turn heads in U14; Mees Palace, Jeddy Academy, maul opponents in U16

0
446

Relentless Football Academy, Jr Sporting Boys, Vet Glory and Mees Palace Football Academy were among the winners in the Matchday three of the Under 14 Tsemba Wummen League played in Jos last weekend.

Mees Palace Football Academy were made to work harder before beating hardfighting Top Free Academy 3-2. Israel Davou and Destiny Lar put MPFA in the driver’s seat with two early goals in the third and 12th minutes but Top Free Academy fought back gamely and equalised through the goals of Friday Bala and Soja Samuel (own goal) in the 18th and 51st minutes. The ovation that greeted the Top Free equalising goal had hardly settled when Longji Job struck in the 55th minute for MPFA to put the game beyond the reach of their adversary.

In some other selected results Jr Sporting Boys thrashed Jazzy Stars 3-0 while Relentless Football Academy pummeled Ceemonie SA 8-0 in a one sided affair. Gangere Youths and Super Stars also battled to a 3-3 draw.

In the Under 16 category of the Tsemba Wummen League played last weekend also, Samba Boys showed class in their 3-1 victory over Royal Stars while Mees Palace Football Academy tamed SJC Lions 4-1 with Kelvin Adeyemo at the double for the MPFA.

In the other selected results Jeddy Academy obliterated Mabo Young Stars 5-0; Tin City FA thrashed CF Bwin 4-1 while Rahbam FA defeated Jazzy Stars 3-1.

The full matchday three results of the Tsemba Wummen League in the Under 14s and Under 16s and goals scorers are indicated below:

TSEMBA WUMMEN LEAGUE UNDER 14 MATCHDAY 3 RESULTS

NTA COLLEGE FIELD RESULTS (Saturday 3rd of April)

  1. MPFA 3(Israel Davou 3’,Destiny Lar 12’, Longji Job 55’)-2 Top Free Aca. (Friday Bala 18’,Soja Samuel (OG)51’)
  2. Vet Glory 2(Joshua Davou 21’,41’)-1 Highland Stars(Lepnan Prudence 32’)
  3. SJC Lions vs Invaders FC (PP)
  4. Jr Sporting Boys 3(Gadafi Kabiru 21’,Titus Stephen 24’,Meshack Joel 37’)-0 Jazzy Stars(11.30am)
  5. Multiple Waves 1(Simon Linus 10’)-0 Young Champions

ST. THERESA FIELD RESULTS (Friday, 2nd of April)

  1. Hephzibah 1(Collins Okafor 3’)-2 Light FC(Uhei Jonathan 35’,Nenchus Chrisantus 45’)
  2. Young Stars 1(Abdulrahman Abdulwaheed 11’)-2 Elspuron(Simon Stephen 20’, Daweng Dauda 22’)
  3. Gangere Youths 3(Umar Bashir 7’,Usman Bashir 23’,30’)-3 Super Stars(Yusuf Murtala 12’, 35’,Khibiro Isa 40’)
  4. Relentless FA 8(Jeremiah Sunday 6’,20’,27’,30’,Prince Philip 19’,Daniel Saidu 25’,Jeremiah Joshua 31’,32’)-0 Ceemonie SA
  5. Riverside FA 1(Adamu Aliyu 40’)-1 Young Reformers(Omega Joseph 25’)

TSEMBA WUMMEN LEAGUE UNDER 16 MATCHDAY 3 RESULTS

NATIONAL SPORTS COMMISSION FIELD RESULTS(Saturday 3rd of April)

  1. Galatians 3-0 Top Free Aca(W/O)
  2. Royal Stars 1(Kenneth Audu 6’,-3 Samba Boys(Muktar Dahir 15’,Ubaidu Mohammed 18’,59’)
  3. CF Bwin 1(Julius Benjamin 48’-4 Tin City FA(Mase Dung 13’,Mafeng Bulus 16’,Lucky Atajan 19’, Alexander Sunday(OG) 33’)
  4. FC Izam 0-0 Kuru Young Stars
  5. Jeddy Aca. 5(Jacob Prince 5’,7’,54’,Emmanuel Azi 10’,43’)-0 Mabo Young Stars

ST. JOHN’S COLLEGE FIELD RESULTS ( Friday, 2nd of April)

Flying Shooters 3-0 City Rollers (W/O)

  1. MPFA 4(Kelvin Adeyemo 2’,29’,Sumfat Julius 34’,Emmanuel Ukeyima 54’)-1 SJC Lions(Lugard Hamidu 11’)
  2. Yard FC VS 0-2 Sports(Shedrack Elisha 8’,25’)
  3. St. Monica(Peace Andrew 11’,Isaac Jawo 27’,Joseph Victor 39’,Tajan Makingat 47’) 4-2 Adalchi(Jeremiah Ojo 33’,45’)
  4. Rahbam FA 3(Salihu Ahmed 7’,Khalid Mainasara 28’, Usama Umar 35’)-1 Jazzy Stars(Udakudi Ajang 9’)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here